نظریه کارشناس تربیتی

 

چگونگی بیان خواسته ها و نیازها ( رابطه موثر )

 

ما از طریق صحبت کردن می توانیم افکار، عقاید، احساسات و خواسته های خود را برای دیگران بیان کنیم. هیچکس نمی تواند از افکار و عقاید و خواسته های ما آگاه شود، بدون آنکه در مورد آن صحبت کنیم.

ما می توانیم از طریق

1-به کار بردن واژه های صحیح و درست جهت بیان مقصود خود(توصیف خواسته )

2- بیان علایق خود

3- به کار بردن واژه های  مودبانه

و غیره خواسته ها خود را مطرح کنیم.

نوجوان سعی کند هر روز یک خواسته ساده و عادی خود را مطرح کند . مثلاً کی حاضر است به او در پوست کردن خیار کمک کند . در اینکار نیاز به کارد دارد ، چه کسی آن را می تواند تهیه کند؟ چطوری ؟

 

نظریه کارشناس مذهبی

موضوع: چگونگی بیان خواسته ها و نیازها

در بیان خواسته‌ها و نیازها لازم است که به برخی از امور توجه داشته باشیم، که رعایت آنها در برقراری ارتباط موثر و در نهایت برآورده شدن خواسته‌های ما از دیگران بسیار تاثیر گذار است.

ابتدا با دیگران الفت گرفتن

امیرمؤمنان علی علیه السلام در حدیثی می فرمایند: مؤمن اهل الفت و محبت و رفت و آمد مى‏باشد كسى كه اهل محبت و دوستى نباشد خيرى در آن نيست‏

توجه به تفاوت‌های فردی افراد

امام صادق عليه السّلام: مردم مثل معدنهاى طلا و نقره‏اند  (يعنى با اخلاق و روحيات مختلف آفريده شده‏اند).

از این رو در درخواست از کسی باید به اخلاق و ویژگی های شخصیتی وی توجه کرد. از همه افراد نمی توان چیزی را طلب کرد و یا از همه افراد نمی توان چیزی به یک صورت طلب نمود.

با توجه به درک مخاطب سخن گفتن

امام صادق فرمود رسول خدا با بندگان هرگز بكنه خرد خود سخن نكرد فرمود كه رسول خدا (ص) فرمود ما گروه پيغمبران دستور داريم كه با مردم باندازه عقلشان سخن كنيم‏.

برخی افراد، حرف ما را متوجه نمی شوند؛ یا این که خواسته ما را نمی فهمند. بنابر این خواهش های ما از مردم بایست به اندازه عقل و فهم آنها باشد.

کم کردن سطح توقع

امام علی(ع): کسی که توقعش زیاد شود رضامندی او کاهش می‌یابد.

این رضامندی هم در خصوص خود است که در این صورت حرمت خود فرد کاهش می‌یابد و هم در زمینه امور زندگی است که در این صورت رضایت از زندگی فرد کاهش می‌یابد و هم در خصوص دیگران است که در این صورت ارتباط با آنها را خدشه دار می‌کند، لذا باید سطح توقع را از خود، امور زندگی و دیگران واقع بینانه تعریف کنیم.