نظریه کارشناس تربیتی

 

نقش احترام در ارتباط متقابل ( برقراری ارتباط بین فردی (

 

در ارتباطات، نیازهای مهمتر دیگری مانند نیازهای عاطفی و روانی نیز وجود دارد. همه ما به دنبال یافتن کسانی هستیم که با آنها احساس خوشبختی کرده و از ارتباط با آنها لذت می بریم و در کنار آنها تجارب بیشتری کسب کنیم.

ما نیاز به معاشرت با دیگران، پذیرش و تایید آنها داریم.

به چنین ارتباط ها و پیوندهای اجتماعی، حمایت اجتماعی می گویند.

منظور از حمایت های اجتماعی، میزان راحتی، اهمیت، احترام، امنیت، کمک و آسایش است که انسان می تواند از مردم یا گروه های مختلف دریافت کند.

احترام قطعا یکی از عوامل موثر در برقراری ارتباط بین انسانهاست.

مثلا در یک کلاس نوجوانان فهرستی از لهجه ها  و مناطق متفاوتی که از آن می آیند تهیه کنند. سعی کنند هر روز یک لهجه و یک غذا با لباس و نوع زبان مطرح شود تا سایرین بتوانند بهتر آگاهی پیدا کنند و نسبت به هم با اشراف کامل تر عمل کنند و نتیجتاً به یکدیگر احترام بیشتری بگذارند.

 

نظریه کارشناس مذهبی

 

موضوع: نقش احترام در ارتباط متقابل

اهمیت احترام گذاشتن به دیگران

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كه به برادر مسلمان خود سخنى مؤدبانه و مهر آميز بگويد و يا او را در جاى محترمانه اى از مجلس بنشاند، تا زمانى كه در آن كار باشد پيوسته سايه رحمت خداوند عزّ و جلّ بر سر او گسترده است.

احترام به دیگران به خود انسان برمی گردد

امام علی(ع): اگر به کسی احترام بگذاری در حقیقت به خودت احترام نهاده‌ای و حیثیت خویش را با آن آراسته‌ای بنابراین بخاطر خوبی و احترامی که به خودت کرده‌ای از دیگران انتظار سپاسگزاری نداشته باش.

نگه داشتن حرمت دیگران موجب بیشتر شدن حرمت خود می شود

نگه داشتن حرمت دیگران موجب افزایش حرمت خویش می شود. کسی که خداوند به او حرمت بخشیده است کسی است که حرمت دیگران را حفظ می کند و به دیگران احترام می گذارد.

امام صادق عليه السلام : حرمت مسلمانان را ارج نمى نهد مگر آن كسى كه خداوند حرمتش را در ميان مسلمانان زياد كرده است، و كسى كه خدا و پيامبرش را بيشتر حرمت نهد به مسلمانان ، بيشتر احترام مى گذارد.

امام على عليه السلام : تو، به ادب خود، ارزش مى يابى. پس، آن را با بردبارى زينت بخش.

زیبا سخن گفتن با دیگران برای زیبا شنیدن

امام علی (ع): در سخن گفتن به دیگران به خوبی برخورد کنید تا پاسخ زیبا و نیکو بشنوید.

احترام به دوستان موجب صفا بخشیدن به روابط می شود

رسول گرامی اسلام (ص): سه چيز است كه دوستى انسانى را با برادر مسلمانش صفا دهد: (1) هميشه با خوشروئى با او برخورد كند، (2) هر گاه در مجلسى بر او بنشيند برايش جا باز كند (3) بآن نامى كه بيشتر آن را دوست دارد او را بخواند (و صدا كند).