نظریه کارشناس تربیتی

 

شناخت علایق دیگران ( همدلی )

 

در مهارت همدلی، دیگران هم افردای ارزشمند هستند، دیگران هم مانند ما دارای علایق، توانایی ها و استعدادهای خاص می باشند.

همدلی، توانایی درک و فهم احساسات دیگران است.

با شناختن علایق دیگران می توانیم احساسات و دیدگاه ها و طرزفکر، عقاید و حالات عاطفی آنها تشخیص داده و به آنها پاسخ درست و به جا بدهیم.

بطور مثال : کودکی از مدرسه می آید و با ناهاری که دوست ندارد مواجه می شود و از آن موضوع ناراحت است.

اگر ما بدانیم که کودک به آن غذا علاقه ندارد دلیل ناراحتی او را درک کرده و با برخورد بد و نامناسب او را بیشتر آزرده نمی کنیم.

بازی : در یک کلاس می توان کودکان را با انتخاب موضوعاتی در گروه های جداگانه قرار دارد کدام یک از شما ماکارونی دوست دارد؟ سمت راست همه بایستند. کی ها زرشک پلو با مرغ دوست دارند ؟ همه آنها سمت چپ بایستند و ... حالا گروه های همسان احساسات خود را بیان کنند . شادند؟ اینکه علایق مشترک دارند آیا احساس خوب می کنند یا نه ؟

 

نظریه کارشناس مذهبی

موضوع: شناخت علایق دیگران  

شناخت علاقه دیگران نشانه حکمت انسان است. این شناخت پایه ارتباط مؤثر می باشد.

امام علي عليه السلام : چه سخن حكيمانه جامعي است اين سخن كه: آنچه بر خود مي پسندي براي مردم نيز بپسند وآنچه براي خود نمي پسندي براي آنها نيز نپسند!

محبوب ترین افراد نزد خداوند کسی است که برای دیگران سودمند تر باشد

پيامبر(ص): آفريدگان همه عيال و نانخور خدايند، پس محبوبترين آنان در نزد خدا كسى است كه براى عيال خدا (خلق خدا) سودمندتر باشد.

لازمه سود رساندن به دیگران این است که انسان بداند دیگران به چه چیزی علاقه دارند. از این رو قرآن کریم می فرماید کسی به نیکی نائل نمی آید مگر این که از آن چه خودش دوست دارد به دیگران ببخشد.

لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَيْ‏ءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَليم (آل عمران، 92).